Virtos pupelės gal net negalėtų receptu pasivadinti, bet kaip taisyklingai ir gardžiai jas išvirti turėtų žinoti kiekviena namų šeimininkė.
Beje, taip, aš suprantu, kad retas mūsų apie sekančios dienos vakarienę galvoja bent dieną prieš tai. Aš žinau, kad niekas neturi laiko mirkyti pupeles per naktį, o kitą dieną jas virti 2 valandas. Tiesą pasakius, jei po darbo, kai suvalgytum net stalo koją, dar pupeles tektų 2 valandas virti tapčiau viena blogiausių mamų ir žmonų, bent 2,5 valandos vertusi savo šeimą badauti…
Bet nuoširdžiai turint laiko siūlau skirti laiko pupelių virimui ir iš jų pasigaminti puikią užtepėlę, o gal net pastarąsias užsišaldyti (kaip dariau aš!) ir panaudoti savaitės troškiniui, sriubai ar šiltoms tortilijoms.
Šiam paruoštukui įkvėpimo sėmiausi iš mamos, kuriai virtos pupelės jokia naujiena, taip apdorotas pupelės ji jau daug metų šaldo, tam, kad tėtei bet kada galėtų pagaminti jo mėgstamiausią sriubą – pupelių. Tiesa, su sese tikrai nesame šios sriubos gerbėjos, kaip ir tėtė – mūsų sveikuoliškų eksperimentų.
P.S. Pastarąjį kartą duodama interviu Lietuvos ryto priedui „Savaitgalis“ ne kartą paminėjau savo mamą ir koks ji man įkvėpimas virtuvėje. Ir žinau, jei šį tinklaraščio įrašą skaitys mano tėtė, jis dar kartą juokais ištars, o „kur bent žodis apie tėtę, kuris už visus produktus mokėjo :)“. Deja, mano tėtė gali pasigirti puikiais sporto pasiekimais, daugybę apdovanojimų, aplankytomis šalimis (pastarąjį kartą buvo Indijoje), humoro jausmu, dideliu apetitu (aš iki šiol šventėse persiunčiu savo nesuvalgytą porciją jam pabaigti), tačiau ne puikiais įgūdžiais virtuvėje :).
Ir apie pupeles. Pupelių sultinį (vandenį, kurioje jos virė) neskubėkite išpilti, o naudokite kaip sultinį virdami ryžius, grikius, skiesdami padažus, gamindami troškinius ar sriubas. Sultinį galimą užsišaldyti, tačiau per 3 dienas aš sunaudoju, todėl laikau šaldytuve.
Pupelėms reikės:
1 stiklinės pupelių
5 stiklinių vandens (galima virti daugiau pupelių, svarbu išlaikyti 1:5 santykį su vandeniu)
1 šaukšto druskos (kiekis koreguojamas, bet vanduo turi būti jūros vandens sūrumo)
2-3 šaukštai aliejaus (viršuje turi plūduriuoti sluoksnis aliejaus)
daržovių (tinka visos daržovės naudojamos sultiniuose: česnakas, svogūnas, morkos, porai, grybai, saliero, citrinos, sūrių likučiai)
mėgstamų prieskonių ar prieskoninių žolelių
Pupeles užpilame šaltu vandeniu, uždengiame dangčiu ir paliekame kambario temperatūroje.
Kitą dieną, keptuvėje su šaukšteliu aliejaus apie minutę pakepiname stambiai pjaustytas daržoves (galima daržovių nekepinti, bet šiek tiek pakepintos daržovės kur kas pilnesnės skonių), kurias sudedame į pupeles su vandeniu (tuo kur pupelės mirko per naktį). Užpilame sluoksnį aliejaus ir dedame ant ugnies. Vandeniui užvirus, sumažiname ugnį iki mažos ir verdame apie 2 valandas (priklauso nuo pupelių rūšies).