Viskas, ką būčiau norėjusi žinoti apie primaitinimą (2 dalis)

Viskas, ką būčiau norėjusi žinoti apie primaitinimą (1 dalis čia)

Nuo ko pradėti primaitinimą, kaip ir aišku, net sakyčiau jau akivaizdu. Bėda yra tame (kaip ir su kiekvienu nauju dalyku), kuo giliau į mišką tuo daugiau medžių (lyg ir toks posakis, jei ne –prašau pataisykit). Kai, atrodo, turėtum žinoti jau labai labai daug, pasirodo, jog nežinai nieko. Kyla vis daugiau klausimų. O šiuo konkreču atveju „tai kada tą košę druska ar cukrumi skaninti?“, „kada galima brokolius ragauti?“, „dabar braškių sezonas, gal galima ir kūdikėliui duoti paragauti“ ir panašūs klausimai tikrai kyla visoms savo mamystės stažą pradedančiom damom. Pabandysiu atsakyti į dažniausiai užduodamą klausimą „nuo kada ir ką galima duoti kūdikiui“.

Dabar papasakosiu kaip buvo man… Apie sveiką mitybą šiek tiek išmanau, tačiau tikrai ne apie sveiką kūdikio mitybą (bent tuo metu). Dažniausiai laikausi principo, jog specialistai žino geriau.Taigi pradėjusi primaitinimą nusprendžiau nesukti sau galvos ir vadovautis dovanų gauta viena knyga apie kūdikio maitinimą. Knygoje pirmąją kūdikio pažintį su maistu buvo rekomenduoama pradėti nuo bulvės… O, kas skaitė prieš tai esančią strapsnio dalį žino, jog pirmoji pažintis su bulve baigėsi mažojo zuikio klyksmais, pilvo skausmais ir vaistais. Pažintį su bulve pakartoau po trijų dienų ir (dežavu) tokia pati istorija. Taigi pirmoji pažintis su bulve parodė, jog neviskas taip kaip knygose rašoma J. Truputį juokais, truputį rimtai: viskas baigėsi mums gerai, tačiau visada vadovaukitės ne tik literatūra, gydytojų nurodymais, bet ir savo sveiku protu, motiniška intuicija ir, aišku, mažylio reakcija į maistą.

Jei prieš tai domėjotės, kokį produktą nuo kada galima duoti, tikriausiai perskaitėte begalę skirtingų patarimų ir nurodymų. Pateikiu dažniausiai gydytojų ir literatūroje nurodomus amžiaus tarpsnius ar susipažinimo eiliškumą nuo kada į kūdikio maitinimosi racioną galimus įtraukti produktus, bei keletą komentarų.

Nuo 4-6 mėn

Kruopos:

Grikiai Verda 20-25 min

Ryžiai 15-20 min

Avižos Apie 10 min

Kukurūzai 20 min

Miežiai apie 30-35 min

Soros 20-25 min

Kvietinės kruopos Apie 40 min

Bolivinė balanda 15-20 min

Daržovės:

Bulvės virti apie 25 min

Morkos 10-20 min (nuo 7-8 mėn galima duoti sulčių)

Cukinijos 5-10 min

Moliūgai 5-10 min

Žiediniai kopūstai 10-15 min (nuo 1 metų galima duoti žalių)

Brokoliai 10-15 min (nuo 1 metų galima duoti žalių)

Baltagūžiai kopūstai Pakanka nuplikyti

Vaisiai: Bananas

Pradžioje košytės reikėtų duoti 3-4 g, kitą dieną 5 g (šaukštelį), vėliau 15 g (šaukštą), dar kitą dieną 30 g ir tt. Nuo tada, kai mažąjį zuikį pradėsite primaitinti papildomai, iki maždaug 8-9 mėnesio papildomo maisto rekomenduojama duoti 2-3 kartus per dieną. Kai sukaks 9 mėn – 3-4 kartus per dieną. Tarp maitinimų rekomenduojama 1-2 kartus duoti užkandžių.

Mažyliui gali pūsti pilvuką dėl didelio kiekio kopūstų ar vynuogių. Kadangi mažylio skrandis yra jautrus, košėse neturėtų būti svogūno ar česnako.

Taip pat del gliuteno (kviečių baltymo) dauguma vaikų iki aštuonių mėnesių prastai jį toleruoja. Gali pasireikšti virškinimo problemos ar odos bėrimai. Alergiškiems, atopiniu dermatitu sergantiems vaikams pediatrai rekomenduoja pirkti kruopas, ant kurių pakelių pažymėta, jog jos be glitimo ir be pieno miltelių. Kruopos be gliuteno – grikių, ryžių, kukurūzų.

Nuo 6 mėn

Daržovės:

Žirniai verda 8-10 min (žali), nevirtus valgyti nuo 2 metų

Saldžiosios paprikos 10-15 min (nuo 1 metų galima duoti žalių)

Ropės apie 25 min (rekomenduojama apvirti)

Pomidorai 10 min (nuo 8 mėn sulčių, žalius nuo 1 metų)

Burokėliai apie 30-45 min (nuo 6-7 mėn sulčių)

Baklažanai 10-12 min

Saldžiąją papriką literatūroje dažnai leidžiama į racioną įvesti nuo 6-7 mėn, tačiau daugelis pediatrų rekomenduoja susilaikyti. Ir iki metų vaikams neduoti paprikos ir sunkiai virškinamo burokėlio.

Į racioną mėsa įvedama apie 7 mėn.

Mėsa:

Paukštiena Verda 30-40 min

Veršiena Apie 1 val

Jautiena Apie 1 val

Kiauliena Apie 50 min

Ėriena apie 30-40 min

Triušiena 30-40 min

Žveriena Apie 1 val

Vaisiai: avokadai, avietės, obuoliai, kriaušės, slyvos, persikai, abrikosai, braškės, žemuogės, mėlynės.

Pripratus prie daržovių ar kruopų košytės, kūdikiui galima duoti paragauti mėsos įmaišytos į košę. Iš pradžių 3-4 g, vėliau iki 50 g.

Pratinti mažylį prie vaisių reiktų taip pat pamažu, nuo vieno kurio nors vaisiaus – skusto obuolio tyrelės ar lašelio jo sulčių. Vaisiai ir vaisių sultys nėra maistas, tai tik užkandis.

Daugumoje literatūros rašoma, jog braškes, žemuoges galima pradėti vartoti nuo 7 mėnesių, kitur net nuo 6 mėnesių, tačiau šia uoga vaišinti mažojo neskubėkite. Iš tikro praleiskite vieną sezoną ir mažąjį pavaišinkite kitąmet. Braškė gali stipriai alergizuoti (kartais net nenumanote kaip stipriai). Iš pirmo žvilgsnio tokia nekalta braškė yra išgasdinusi ne vienus tėvelius, kuriems savo mažylį yra tekę ir į priimamąjį vežti.

Taip pat alergiją gali sukelti karvės pieno produktai, citrusiniai vaisiai, kiviai, papapos, kiaušiniai.

Susipažinus su prieš tai pateiktomis kruopomis apie 8 mėn į racioną galimą įvesti:

Kruopos, makaronai:

Kuskusas Apie 5 min

Manai apie 5 min

Makaronai 5-10 min

Perlinės kruopos Apie 40-90 min

Nors manų košė labai visų vaikų mėgiama, tačiau atminkite, jog šios kruopos neturi jokios maistinės vertės. Verčiau rinkitės maistingesnes kruopas.

Nuo 8-9 mėn

Vaisiai, uogos: vyšnios, trešnės, spanguolės, gervuogės, melionas, papaja, mangas, kivis, arbūzas, greipfrutų sultys, vynuogių sultys.

Žuvis: menkė, plekšnė, jūrinė lydeka, sterkai.

Geriau rinkitės vietinius vaisius, nes egzotiniai vaisiai gali sukelti alergiją. Vienintelis egzotinis vaisius, kurį mažyliai gerai toleruoja ir dažniausiai labai mėgsta, yra bananas.

Nuo 8-9 gyvenimo mėnesio mažylio racioną papildykite žuvimi. Iš pradžių rinkitės jūrų žuvis, kurios gausios polinesočiųjų riebalų rūgščių.

Pieno produktai: jogurtas.

Nuo 9-10 mėn

Daržovės:

Avinžirniai Verda apie 1 val (išmirkyti)

Pupelės Apie 1 val išmirkytos (žalios 20 min)

Agurkai neverdami

Špinatai Pakanka nuplikyti

Šparaginės pupelės Apie 10-15 min


Produktai nuo 11-12 mėn.

Pieno produktai: kefyras, varškė, grietinė.

Sviestu ar kokybišku nerafinuotu alieumi košytes gardinkite nuo 8 mėn.


Nuo 12 mėn

Daržovės:

Svogūnai, porai, svogūnų laiškai Pakanka nuplikyti

Ridikėliai neverdami

Rabarbarai 10-15 min

Salotos neverdami

Česnakai Nuo 2 metų, pakanka nuplikyti

Rugštynės Nuo 2 metų, 10-15 min

Vaisiai: agrastai, ananasai, apelsinai, mandarinai, granatai, serbentai, svarainiai, citrinos, džiovinti vaisiai.

Kiti produktai: lydyti, fermentiniai sūriai

Nuo primaitinimo pradžios tėveliai ir dar labiau seneliai mažylio maistą nori paskaninti druska ar cukrumi, tačiau to daryti nereikėtų bent iki pirmojo gimtadienio. Suaugusiems visada atrodo, kad paruošta košė neskani, beskonė, tačiau atminkime, kad iš tikrųjų mūsų skonio receptoriai yra „išlepinti“ įvairių prieskonių. Mažyliui natūralūs maisto produktų skoniai atrodys pakankamai stiprūs, be to mažylio organizmas dar nebūna pasiruošęs apdoroti šių medžiagų.

Nuo 8‒10 mėn. galite pasiūlyti kiaušinio trynio, vėliau ir baltymo, tačiau jei šeimoje pasitaikė alergijų, reikėtų palaukti iki vaikui sueis metukai ar pusantrų. Taip pat alergiją neretai kelia medus – jo geriau neragauti iki dvejų-trejų metų. Iki panašaus amžiaus reikėtų vaikams neduoti valgyti ir keptų produktų – tik virtus ir troškintus, kadangi kūdikių virškinimo sistema nesugeba skaidyti riebalų. Karvės pieno nerekomenduojama duoti mažyliams, kurie dar neturi metukų.

Manasis zuikis karvės pieno neragavo iki šiol ir priežastis paprasta – negeriu aš jo ir pati. Dirbdama su ekologiškomis prekėmis labai daug prisiklausiau apie karvės pieno žalos organizmui, bet negeriu jo ir ne dėl to, tiesiog jo geriame tiek mažai, jog visada tenka išpilti. O nuo kiaušinių man sustoja skrandis, be to su metais mane kamuoja vis daugiau alergijų, todėl mažylį prie alergizuojančių produktų pratinu lėtai lėtai.

Be to dar apie mane, neinu iš proto dėl jokio produkto naudos ar nenaudos, vadovaujuosi savo intuicija. Druską į mažylio racioną įvedžiau šiek tiek anksčiau nei sukako vieneri (gal todėl, jog pati druskos naudojo kartais net per mažai), tuo cukrumi negardinu nei mažajam arbatėlių, nei vaišinu jį gaminiais su cukrumi. Tiesa vienmečiui radus ant stalo šokolado gabaliuką ir jį suvalgius negalvojau, jog tai pasaulio pabaiga. Na, būnant tėvais pasitaiko visko, svarbu Balansas.

Beje, egzistuoja tokie laimingi vaikai, kuriems jokių alergijų niekada nebuvo ir nebus. Šeštąjį mėnesį suvalgius bulvę jiems nepūs pilvuko, o sukramsnojus kelis šaukštus avižų – neištiks alergija glitimui. Kad ir koks jūsų zuikis būtų laimingas geriau su naujais produktais pažintį pradėkite neskubėdami.

nuo ko pradėti primaitinimą

1 Komentaras

  • Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

  • GayleK

    I like this site very much, Its a very nice office to read and receive information.!

  • escape rooms hub

    You really make it appear so easy together with your presentation however I to find this
    topic to be actually one thing which I feel I’d never understand.

    It sort of feels too complex and very broad for me.

    I am having a look forward for your next submit, I will attempt to get the hold
    of it! Escape room

Rašyti komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *

SEKITE MUS

ZUIKIO RECEPTAI KNYGA

KITI RECEPTAI

  • All Post
  • Africa
  • America
  • Asia
  • Europe
  • Paruoštukai
  • Patarimai | Paplepėjimai
  • Receptai alergiškiems
  • Receptai mažiausiems
  • Receptai šeimai
  • Travel Tips
  • Uncategorized
    •   Back
    • Augalinės kilmės | Veganiški
    • Desertai
    • Mažai angliavandenių
    • Mėsa
    • Užkandžiai
    • Pusryčiai
    • Salotos/mišrainės
    • Be mėsos | Vegetariški
    • Sriubos
    • Žuvis | jūros gėrybės
    • Per 30 minučių
    • Kruopos/makaronai
    • Bulvių patiekalai
    • Gėrimai
    • Po mokyklos/priešpiečių dėžutė
    •   Back
    • Be glitimo
    • Be kiaušinių
    • Be pieno produktų
    •   Back
    • Tešlos
    • Duona
    • Kremai
    • Kita
    • Prieskoniai
    •   Back
    • Nuo 9 mėn
    • Nuo 6 mėn
    • Nuo 12 mėn
Edit Template

© 2023 Zuikio Receptai visos teisės saugomos